Στέφανος Τσιτσιπάς: βιογραφία, δημιουργικότητα, καριέρα, προσωπική ζωή

Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Στέφανος Τσιτσιπάς: βιογραφία, δημιουργικότητα, καριέρα, προσωπική ζωή

Βίντεο: Η ζωή και η καριέρα του Στέφανου Τσιτσιπά 2024, Ενδέχεται

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είναι ένας ταλαντούχος Έλληνας τενίστας. Ο πρώτος Έλληνας που κατάφερε να μπει στους πρώτους 100, και μετά στην πρώτη δεκάδα της παγκόσμιας κατάταξης των παικτών τένις. Ήταν η πρώτη ρακέτα του κόσμου μεταξύ των νέων.

Βιογραφία

Ο μελλοντικός τενίστας γεννήθηκε τον Αύγουστο του 1998 στο δωδέκατο στην ελληνική πρωτεύουσα Αθήνα. Το αγόρι γεννήθηκε στην οικογένεια της σοβιετικής τενίστας Γιούλια Σάλνικοβα και του Έλληνα Απόστολου Τσιτσιπά. Ο Στέφανος αποφάσισε να ακολουθήσει τα βήματα της διάσημης μητέρας και πήρε τένις. Ο ταλαντούχος τύπος πήρε γρήγορα σε καλή κατάσταση και άρχισε να κερδίζει ο ένας μετά τον άλλο σε περιφερειακούς διαγωνισμούς.

Εικόνα
Εικόνα

Το 2014 έλαβε μέρος σε ένα διεθνές τουρνουά για πρώτη φορά. Στο πορτοκαλί μπολ, το οποίο διοργανώνεται κάθε χρόνο στις ΗΠΑ, έφτασε στον τελικό, αλλά έχασε από τον Αμερικανό αθλητή Stefan Kozlov. Τον επόμενο χρόνο, έφτασε πάλι στον τελικό και έχασε από τον Miomir Ketsmanovic, παίκτη τένις από τη Σερβία.

Καριέρα

Εικόνα
Εικόνα

Σε επαγγελματικό επίπεδο, ο Στέφανος έκανε το ντεμπούτο του το 2016. Τον επόμενο χρόνο, μπήκε για πρώτη φορά στο επίπεδο του Grand Slam, προκριματικός για τους Roland Garos και Wimbledon, αλλά και στα δύο τουρνουά εγκατέλειψε τον αγώνα στους πρώτους αγώνες.

Το 2018, κατάφερε να φτάσει στον τέταρτο γύρο του διαγωνισμού στο Wimbledon. Έχοντας περάσει τρία στάδια αρκετά εύκολα, έχασε στο ένα όγδοο από τον φιλόδοξο John Isner. Ο Αύγουστος της ίδιας χρονιάς έφερε πολλές συγκλονιστικές νίκες στον Τσιτσιπά. Στο τουρνουά στο Τορόντο, το οποίο διεξήχθη υπό την αιγίδα του ATP Masters, κατάφερε να νικήσει τον Κέβιν Άντερσον, τον Αλέξανδρο Ζβέρεφ και τον θρυλικό Σέρβο Νόβακ Τζόκοβιτς. Έχοντας φτάσει στον τελικό του τουρνουά, ο αθλητής έχασε μια νίκη σε δύο σετ σε έναν αγώνα με τον Rafael Nadal. Παρ 'όλα αυτά, για πρώτη φορά, έφτασε στους κορυφαίους είκοσι αθλητές σύμφωνα με την Ένωση Επαγγελματιών Τένις, καταλαμβάνοντας τη δέκατη έκτη θέση στην κατάταξη.

Εικόνα
Εικόνα

Την ίδια χρονιά, συμμετείχε στο US Open, αλλά αποχώρησε από τον αγώνα στον δεύτερο γύρο, χάνοντας τον αγώνα από τον Ρώσο αθλητή Daniil Medvedev.

Σήμερα ο Στέφανος Τσιτσιπάς είναι ένας από τους πιο ταλαντούχους και πολλά υποσχόμενους τενίστες στον κόσμο. Η καριέρα του δεν έχει ακόμη λάμψει με υψηλού προφίλ νίκες και αποτελέσματα, αλλά από τον Απρίλιο του 2019, έχει ήδη καταταχθεί στην όγδοη θέση στην κατάταξη ATP. Στο ανοιχτό τουρνουά της Αυστραλίας, έφτασε στους ημιτελικούς, όπου, σε μια πικρή μάχη, έχασε από έναν πιο εξέχοντα αντίπαλο - τον Ραφαέλ Ναδάλ.