Rashad Evans: βιογραφία, δημιουργικότητα, καριέρα, προσωπική ζωή

Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Rashad Evans: βιογραφία, δημιουργικότητα, καριέρα, προσωπική ζωή

Βίντεο: «Δέχτηκα σεξουαλική παρενόχληση σε ηλικία 6 ετών» Η συγκλονιστική ιστορία ζωής της Αντονέλλας 2024, Ενδέχεται
Anonim

Ο Rashad Evans είναι ένας Αμερικανός ελαφρύς μαχητής MMA βαρέων βαρών. Έγινε ο πρωταθλητής του UFC, ο νικητής της δεύτερης σεζόν του δημοφιλούς reality show σε μικτές πολεμικές τέχνες The Ultimate Fighter. Ο αθλητής εντάσσεται στο UFC Hall of Fame, το οποίο περιλαμβάνει μόνο τους πιο σημαντικούς επαγγελματίες μαχητές.

Βιογραφία: πρώιμα χρόνια

Ο Rashad Anton Evans γεννήθηκε στις 25 Σεπτεμβρίου 1979 στους καταρράκτες του Νιαγάρα, στην πολιτεία της Νέας Υόρκης των ΗΠΑ. Άρχισε να παλεύει στο σχολείο. Προπονήθηκε σκληρά, δείχνοντας καλά αποτελέσματα για την ηλικία του.

Μετά το σχολείο, ο Rashad συνέχισε την εκπαίδευσή του στο κολέγιο. Δεν εγκατέλειψε την πάλη. Αντίθετα, ο Rashad αφιέρωσε ακόμη περισσότερο χρόνο στη διαδικασία προπόνησης. Στο κολέγιο, εντάχθηκε αμέσως στην ομάδα πάλης. Κέρδισε σύντομα τον τελικό του διαγωνισμού κοινοτικού κολεγίου κομητειών Niagara. Μετά από αυτήν την επιτυχία, ο Evans άρχισε να διεξάγει ελαφρούς αγώνες βαρέων βαρών.

Εικόνα
Εικόνα

Στην ηλικία των 16 ετών, ο Rashad έγινε ο τέταρτος στην κατηγορία των 65 κιλών. Ένα χρόνο αργότερα, πήρε την τέταρτη θέση, αλλά είχε ήδη βάρος έως 77 κιλά.

Το 1999, ο Evans έγινε δεκτός στον Εθνικό Σύλλογο Αθλητισμού. Ένα χρόνο αργότερα, έγινε ο καλύτερος μεταξύ των μαθητών στην κατηγορία έως και 74 κιλά.

Καριέρα

Το 2003, ο Rashad άρχισε να δοκιμάζει το χέρι του στον επαγγελματικό δακτύλιο. Έχει καθοδηγηθεί από τον βετεράνο του MMA και το UFC Hall of Famer Dan Severen. Υπό την ηγεσία του, ο Evans κέρδισε πέντε αγώνες. Σύντομα προσκλήθηκε στο reality show The Ultimate Fighter. Ο Έβανς έγινε ο νικητής του, νικώντας τον ίδιο τον Μπράντ Άιμς στον τελικό. Μετά από αυτό, το UFC του πρόσφερε ένα τριετές συμβόλαιο.

Εικόνα
Εικόνα

Ο Rashad κέρδισε τους πρώτους πέντε αγώνες με εξαιρετικό τρόπο. Μεταξύ των αντιπάλων του ήταν οι Sean Salmon, Stefan Bonnard, Sam Hoger. Μετά από πέντε νίκες, ο Έβανς κέρδισε τη ζώνη του πρωταθλήματος. Ωστόσο, τα «αφεντικά» του UFC αποφάσισαν να δοκιμάσουν την ετοιμότητά του για έναν αγώνα αυτού του επιπέδου και του έδωσαν τον πρώην παγκόσμιο πρωταθλητή Τίτο Ορτίζ ως αντίπαλο. Ο αγώνας τελείωσε με ισοπαλία, αλλά στην πορεία του ήταν σαφές ότι ο Έβανς δεν ήταν έτοιμος για αγώνες τόσο υψηλού επιπέδου.

Εικόνα
Εικόνα

Ο Rashad έγινε ο πρωταθλητής στην ελαφριά βαριά κατηγορία μόλις δύο χρόνια αργότερα. Στην αποφασιστική μάχη, νίκησε τον Forrest Griffin από τον TKO. Αυτή η συνάντηση έλαβε επίσης ένα βραβείο ως "Fight of the Night". Το επόμενο έτος, ο Evans απέτυχε να επιβεβαιώσει την κατάσταση του πρωταθλητή του.

Το 2017, ο Rashad προσπάθησε να ανταγωνιστεί στη μεσαία κατηγορία. Χωρίς επιτυχία, επέστρεψε στην κατηγορία ελαφριών βαρέων βαρών. Στις πέντε τελευταίες μάχες, ο Ρασάντ ηττήθηκε. Αποσύρθηκε από το MMA τον Ιούνιο του 2018. Ωστόσο, ένα χρόνο αργότερα, ο μαχητής άρχισε να μιλάει για την επιστροφή στο επαγγελματικό δαχτυλίδι.