Βίντεο: Legends of Manchester United - Paul Scholes FULL DOCUMENTARY 2024, Ενδέχεται

Ο Paul Aron Scholes είναι ένας εξαιρετικός Άγγλος αθλητής, θρύλος του παγκόσμιου ποδοσφαίρου, χαρισματικός Ιρλανδός, «Red Prince», ο οποίος έγινε υπέροχος παρά τα πάντα - προβλήματα όρασης, άσθμα, πονόλαιμα και άγχος των αγαπημένων. Μεγάλωσε στην Manchester United Football Academy, όπου πέρασε όλη την επαγγελματική του καριέρα.

Ο Paul Scholes γεννήθηκε το 1974 στις 16 Νοεμβρίου στη μικρή πόλη Salford στα βορειοδυτικά της Αγγλίας. Το αγόρι αγαπούσε το ποδόσφαιρο από την παιδική του ηλικία. Ο Scholes είναι ένα ζωντανό παράδειγμα του γεγονότος ότι τίποτα δεν είναι αδύνατο, ως παιδί είχε διαγνωστεί με άσθμα, αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε να επιτύχει μεγάλη επιτυχία στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο. Πιστεύεται ότι ο Παύλος έχει παίξει για ένα κλαμπ σε όλη του τη ζωή, αλλά αυτό δεν είναι απολύτως αλήθεια.

Άρχισε να δοκιμάζει το χέρι του στην ακαδημία ενός μικρού τοπικού συλλόγου "Langley Farrow". Ο Scholes μπήκε στο θρυλικό Manchester United μόνο σε ηλικία 14 ετών. Το ταλαντούχο αγόρι παρατηρήθηκε από τον Μπράιαν Κιντ, έναν από τους βοηθούς του Μεγάλου Άλεξ Φέργκιουσον, και τον προσκάλεσε στην Ακαδημία των "Κόκκινων Διαβολών". Ο Scholes εντυπωσίασε τη διοίκηση του συλλόγου και μπόρεσε να μείνει στο σχολείο της διάσημης ομάδας. Ο Παύλος υπέγραψε το πρώτο του συμβόλαιο με το σύλλογο το 1991 και έπαιξε στην ομάδα νέων για 2 σεζόν.

Καριέρα

Ο Paul Scholes ανήκει στο διάσημο "Class 92". Είναι αναμφισβήτητο ότι ο θρυλικός προπονητής Sir Alex Ferguson είχε μια εξαιρετική αίσθηση για ταλαντούχους παίκτες. Αλλά το "Class-92" είναι ένα μοναδικό φαινόμενο. Κυριολεκτικά όλοι οι απόφοιτοι της χρονιάς έγιναν πραγματικοί ποδοσφαιρικοί αστέρες και απαραίτητοι παίκτες της βάσης της Manchester United για πολλά χρόνια. Ήταν ένα πραγματικό "Klondike" ταλέντο: Paul Scholes, Nikki Butt, David Beckham και Gary Neville - για να αναφέρουμε μερικούς από τους παίκτες που έχουν κάνει τα ονόματά τους στην ιστορία του συλλόγου για πάντα.

Εικόνα
Εικόνα

Υπέγραψε επαγγελματικό συμβόλαιο με το Red Prince club το 1993, αλλά το ντεμπούτο του πραγματοποιήθηκε μόνο ένα χρόνο αργότερα. Χάρη στον αποκλεισμό του εξωφρενικού Eric Contona, ο Scholes είχε την ευκαιρία να δείξει τι μπορεί να κάνει στο πρωτάθλημα πρωταθλήματος ενάντια στην ομάδα της χαμηλότερης κατηγορίας Port Vale.

Πρέπει να πω, το ντεμπούτο ήταν μια επιτυχία, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έπαιζε μακριά, και μέχρι το διάλειμμα το σκορ ήταν 1-1. Ήταν ο Paul Scholes που σκόραρε το γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο, 53 λεπτά στον αγώνα, ο Κόκκινος Πρίγκιπας σημείωσε διπλό. Αυτός ο στόχος ήταν νικηφόρος για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, και η συνάντηση έληξε 2-1. Ο πρώτος αγώνας στο εθνικό πρωτάθλημα, παρά την επιθετική ήττα στο Ipswich Town (2-3), ήταν επιτυχής για τον Paul Scholes, σημείωσε και τα δύο γκολ εναντίον του αντιπάλου. Συνολικά, ο Scholes εμφανίστηκε στο γήπεδο 25 φορές σε τουρνουά εκείνη τη σεζόν και σημείωσε επτά γκολ.

Στη σεζόν που ξεκίνησε το 1995, ο Sir Alex έδωσε περισσότερες ευκαιρίες στον Scholes να αποδείξει τον εαυτό του και πέρασε το μεγαλύτερο μέρος της σεζόν στο γήπεδο. Σε 26 αγώνες, αναστάτωσε τους αντιπάλους 14 φορές με ένα γκολ. Την ίδια σεζόν, ο Paul κέρδισε τα πρώτα του τρόπαια στην καριέρα του. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε το FA Cup και κέρδισε την Premier League της χώρας.

Εικόνα
Εικόνα

Από τη φετινή σεζόν, ο ταλαντούχος μέσος επιτέλους εγκατέστησε στην αρχική σύνθεση και έπαιξε κάθε αγώνα κατά 200 τοις εκατό. Είναι δύσκολο να φανταστεί κανείς τους "Red Devils" της δεκαετίας του '90 και του 2000 χωρίς αυτόν τον καταπληκτικό παίκτη. Η παρουσία του στο γήπεδο σήμαινε ότι θα υπήρχε σταθερότητα στο κέντρο, θα υπήρχε υποστήριξη για επιτιθέμενους παίκτες και βοήθεια στην άμυνα.

Τρίμπλ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ το 1999

Το τέλος του 20ού αιώνα είναι μακράν η πιο φωτεινή στιγμή για όλους τους οπαδούς και τους παίκτες του συλλόγου. Εκείνη τη χρονιά, η ομάδα κατάφερε να σκοράρει ένα χρυσό hat-trick - κερδίζοντας τρεις αγώνες σε μια σεζόν. Στις 16 Μαΐου, οι Κόκκινοι Διάβολοι νίκησαν την Τότεναμ 2-1, νικώντας την Άρσεναλ Λονδίνου με 1 πόντο και τερμάτισε στην Πρέμιερ Λιγκ στην πρώτη θέση, και έγινε πρωταθλητής της Αγγλίας.

Στις 22 του ίδιου μήνα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μάλλον απλώς αντιμετώπισε τον Νιουκάστλ στον τελικό του FA Cup, η συνάντηση έληξε 2-0, ο δεύτερος στόχος του αγώνα στα 52 λεπτά σημείωσε ο Paul Scholes, ορίζοντας τελικά το αποτέλεσμα του παιχνιδιού. Οι λατρευτές χρεώσεις του Sir Alex εκδόθηκαν στις 26 Μαΐου του ίδιου έτους.

Ο Τελικός του Champions League το 199 μπορεί δικαίως να ονομαστεί ο πιο δραματικός και έντονος αγώνας στην ιστορία του ποδοσφαίρου. Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε στο περίφημο Camp Nou, το γήπεδο της Βαρκελώνης. Μια πολύχρωμη αφίσα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπάγερν Μονάχου έχει συγκεντρώσει ένα γεμάτο γήπεδο. Ήδη στο έκτο λεπτό του αγώνα, η ομάδα του Μονάχου έπληξε τους Red Devils και άνοιξε το σκορ. Παρά τις πολλές πιθανότητες, η ομάδα του Sir Alex δεν μπόρεσε να εξισώσει το σκορ πριν από το διάλειμμα, μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το επιθετικό 0-1 ήταν στον πίνακα αποτελεσμάτων.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, οι Κόκκινοι δεν μπόρεσαν να αντιστρέψουν το αποτέλεσμα της συνάντησης. Επιπλέον, ο Μπάγερν είχε μερικές πιθανότητες να σκοράρει, ο στόχος των διαβόλων σώθηκε μόνο από ένα θαύμα, και το όνομά του είναι ο Πίτερ Σμέιχελ. Ο υπόλοιπος αγώνας παίχτηκε με διαφορετική επιτυχία, υπήρχαν πιθανότητες και στις δύο πύλες, αλλά το σκορ παρέμεινε αμετάβλητο.

Οι οπαδοί του γερμανικού συλλόγου γιόρταζαν ήδη τη νίκη με δύναμη και κύρια και ακόμη και ετοίμαζαν συγχαρητήρια πανό, αλλά δεν έλαβαν υπόψη ένα πράγμα: οι αντίπαλοι ήταν οι "Red Devils" με επικεφαλής τον ίδιο τον Alex Ferguson. Ο διάσημος Fergie Time έθαψε τη Μπάγερν σε λίγα λεπτά. Στο τέλος της συνάντησης, ο Φέργκιουσον δεν άφησε την άκρη και έδειχνε συνεχώς το ρολόι, προτρέποντας τους παίκτες να συνεχίσουν.

Εικόνα
Εικόνα

Ο κύριος χρόνος έχει τελειώσει, ο διαιτητής πρόσθεσε τα παραδοσιακά 3 λεπτά. Αυτή τη στιγμή, οι Red Devils κέρδισαν μια γωνία, την οποία έπαιξε ακόμη και ο τερματοφύλακας Peter Schmeichel. Μετά από ένα ακριβές πέρασμα από τη γωνία του David Beckham, ο Schmeichel κέρδισε τη μπάλα και το έστειλε με ανεπιτυχή έκπτωση στο πλήθος των παικτών, ο Ryan Giggs αναδείχθηκε νικητής από τον αγώνα, καταλαμβάνοντας την μπάλα. Έστειλε την μπάλα στο τέρμα με ένα μαλακό λάκτισμα. 1-1! Ένα τέτοιο σκορ θα μετέφερε αυτόματα το παιχνίδι σε επιπλέον χρόνο, αν όχι για την επόμενη στροφή στις πύλες της Μπάγερν. Μετά από ένα πέρασμα από τον Beckham, ο Ole Gunnar Solskjaer έστειλε με ακρίβεια την μπάλα στο γκολ, 92ο λεπτό, 2-1.

Δυστυχώς, ο "Κόκκινος Πρίγκιπας" δεν μπόρεσε να συμμετάσχει σε αυτήν τη "σφαγή του αιώνα" λόγω της υπερβολικής χρήσης των κίτρινων καρτών και του αποκλεισμού, ωστόσο, συνέβαλε στο "χρυσό χατ τρικ" στα ενδιάμεσα στάδια. Στη φάση του ομίλου, χάρη στα γκολ του, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε και μοιράστηκε πόντους με την Μπάγερν Μονάχου και την Μπαρτσελόνα Καταλανική. Στον τελικό, στο 88ο δεύτερο δευτερόλεπτο εναντίον της Ίντερ, ο Paul Scholes οδήγησε την ομάδα μακριά από την ήττα ισοπεδώνοντας το σκορ 1-1.

Εικόνα
Εικόνα

Συνολικά, ο Scholes σημείωσε 4 γκολ στο Champions League εκείνη τη σεζόν. Όλοι οι παίκτες της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που είχαν την ευκαιρία να παίξουν εκείνη τη σεζόν θεωρούν ότι αυτή η περίοδος είναι η πιο λαμπρή και πιο επιτυχημένη σταδιοδρομία τους, και ο Paul Scholes δεν αποτελεί εξαίρεση.

Μετα-πρίμα παραστάσεις και συνταξιοδότηση

Μετά από μια φανταστική σεζόν 98/99, ο Scholes συνέχισε να παίζει σε σταθερά υψηλό επίπεδο μέχρι το 2011. Μετά από έναν δραματικό τελικό του Champions League στο Wembley, που έχασε από τη Βαρκελώνη εναντίον της Ισπανίας, μετά τον Edwin Van Der Sar, ο Scholes ανακοίνωσε τη συνταξιοδότησή του.

Την επόμενη σεζόν η Manchester United δεν ξεκίνησε καλά. Απομακρύνθηκε από το FA Cup, τερμάτισε στο Football League Cup στον 5ο γύρο, χάνοντας από το Crystal Palace. Στο Champions League, η ομάδα τερμάτισε τρίτη στο γκρουπ και πήγε στο Europa League. Τον Ιανουάριο του 2012, ο Scholes, ο οποίος αποχώρησε από την επαγγελματική του σταδιοδρομία, ανακοίνωσε την επιστροφή του στο στρατόπεδο των "κόκκινων διαβόλων", ο ίδιος το εξήγησε από το γεγονός ότι έχασε πραγματικά το παιχνίδι.

Οι φήμες λένε ότι ο ίδιος ο Φέργκιουσον προσπάθησε να τον πείσει να επιστρέψει στο σύλλογο, τουλάχιστον για μία σεζόν. Η επιστροφή του "Red Prince" σίγουρα επηρέασε το παιχνίδι της ομάδας, αλλά δεν έφερε αποτελέσματα. Στο Europa League, ο σύλλογος αποκλείστηκε στον 1/8 τελικό. Και στην κανονική σεζόν, η "Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ", έχοντας σκοντάψει δύο φορές στο τέλος της σεζόν, τερμάτισε μόνο στη δεύτερη θέση.

Ο Paul Scholes αποφάσισε να μείνει με την ομάδα για άλλη μια σεζόν, στην οποία έπαιξε 21 αγώνες και σημείωσε μόνο ένα γκολ, ενώ ταυτόχρονα έβαλε το τελευταίο τρόπαιο της επαγγελματικής του καριέρας στο κεφάλι του. Στο τέλος της σεζόν με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ο Scholes έγινε ο πρωταθλητής της Αγγλίας για 11η φορά. Μετά από αυτό τελείωσε την καριέρα του, αυτή τη φορά επιτέλους και αμετάκλητα.

Εικόνα
Εικόνα

Συνολικά, ο θρυλικός παίκτης έπαιξε 718 παιχνίδια με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στα οποία σημείωσε 155 γκολ. Έγινε πρωταθλητής της Αγγλίας 11 φορές και κέρδισε δύο φορές το πιο διάσημο τρόπαιο στην Ευρώπη - το Champions League Cup.

Αγγλία

Εικόνα
Εικόνα

Οι ιδρυτές του ποδοσφαίρου είχαν κακή τύχη από το 1966, όταν κέρδισαν το παγκόσμιο πρωτάθλημα για πρώτη φορά στην ιστορία. Ο Paul Scholes ήταν επίσης άτυχος · έπαιξε 66 αγώνες για την εθνική ομάδα και σημείωσε 14 γκολ, αλλά ποτέ δεν κέρδισε τίποτα.