Jason Brown: βιογραφία, δημιουργικότητα, καριέρα, προσωπική ζωή

Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Jason Brown: βιογραφία, δημιουργικότητα, καριέρα, προσωπική ζωή

Βίντεο: Έντουαρντ Στεργίου: «Δεν υπάρχει προσωπική ζωή αυτή τη στιγμή» 2024, Ενδέχεται

Ο Τζέισον Μπράουν είναι ένας εξαιρετικός σκέιτερ που αντιπροσωπεύει την Αμερική. Είναι στην πέμπτη θέση στη διεθνή κατάταξη της ένωσης πατινάζ.

Τζέισον Μπράουν

Βιογραφία

Πρώιμη περίοδος

Ο Τζέισον Μπράουν γεννήθηκε στο Λος Άντζελες στις 15 Δεκεμβρίου 1994. Οι γονείς του τον έβαλαν σε πατίνια σε ηλικία 4 ετών. Το αγόρι έμαθε να κάνει πατινάζ στη δεύτερη προπόνηση. Η μαμά δεν αγνόησε τέτοιες δυνατότητες. Μίλησε για τα πρώτα επιτεύγματα του γιου της στον προπονητή των παιδιών, ο οποίος μετέφερε αμέσως τον Τζέισον στο τμήμα του.

Ο Τζέισον δεν ήθελε να πάει στο σχολείο. Έτρεξα έξω από την τάξη για να πάω πατινάζ στην αρένα του πάγου. Η οικογένεια ήταν συμπαθητική στο χόμπι του παιδιού, αλλά έθεσαν μια προϋπόθεση - να αποκτήσουν ένα αξιοπρεπές πιστοποιητικό δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Ο τύπος δεν απογοήτευσε. Δεν απομακρύνθηκε ούτε από τον αθλητισμό.

Καριέρα

Το ντεμπούτο του στο Πρωτάθλημα Junior των ΗΠΑ πραγματοποιήθηκε το 2010. Ο Μπράουν σημείωσε τον μέγιστο αριθμό πόντων. Έφτασε επίσης στον τελικό του Junior Grand Prix δύο φορές.

Ο Τζέισον δήλωσε επανειλημμένα τον εαυτό του στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κατώτερου, αλλά δεν ανέβηκε πάνω από το δεύτερο βήμα του βάθρου. Αλλά οι συνάδελφοί του έχουν καταλάβει επανειλημμένα ολόκληρο το βάθρο του τουρνουά. Οι ΗΠΑ είναι διάσημες για τη σχολή του πατινάζ μονού σχήματος.

Το 2001, ο Μπράουν έκανε το ντεμπούτο του στο ανώτερο διαγωνισμό. Ο διαγωνισμός ήταν πολύ ισχυρότερος από ό, τι στις αρχές των juniors. Ο Τζέισον δεν μπορούσε να επιδείξει υψηλό επίπεδο πατινάζ για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Εικόνα
Εικόνα

Η Ολυμπιακή σεζόν ήταν επιτυχής. Ο αθλητής κατάφερε να γίνει αντιπρόεδρος της Γερμανίας, αλλά απέτυχε να φτάσει στον τελικό.

Στο Πρωτάθλημα των ΗΠΑ το 2014, ο Τζέισον έπαιξε υπέρ, κερδίζοντας τα υψηλότερα σημάδια στην πρώτη του πορεία. Τερμάτισε τρίτος στο σύντομο πρόγραμμα. Αυτό έκλεισε το δρόμο προς τη νίκη. Ο Μπράουν κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο. Την επόμενη μέρα, συμπεριλήφθηκε στην αμερικανική ομάδα για τους 22 Ολυμπιακούς Αγώνες. Στο δωρεάν πρόγραμμα, ο Μπράουν εκπροσώπησε τις Ηνωμένες Πολιτείες στην τέταρτη θέση. Χάρη στην καλή ενοικίαση, οι πιθανότητες της ομάδας για χάλκινο έχουν αυξηθεί.

Το πρώτο διεθνές τεστ έφερε τον Τζέισον 3η θέση. Το τεταμένο καθεστώς κατέστρεψε τον αθλητή, αρνήθηκε να αγωνιστεί στο παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Το φθινόπωρο του 2014, ο Τζέισον Μπράουν έγινε ο πρωταθλητής του γερμανικού τουρνουά στο Nebelhorn. Ένα μήνα αργότερα, έδειξε μια αδύναμη απόδοση στη σκηνή της Μόσχας, καθιστώντας στη μέση του τραπεζιού. Στο πρωτάθλημα των ΗΠΑ, ήταν αρχικά ο φαβορί και κέρδισε τον κύριο τίτλο.

Εικόνα
Εικόνα

Ο χειμώνας του 2015 είναι μια συναρπαστική περίοδος στη ζωή ενός αθλητή. Ο Τζέισον αγωνίστηκε στο πρωτάθλημα της Κορέας, μπαίνοντας στους έξι κορυφαίους σκέιτερ. Η σεζόν τελείωσε με το Παγκόσμιο Κύπελλο στην Ιαπωνία. Ο Μπράουν έφερε στο σπίτι ένα χρυσό μετάλλιο.

Η πρώτη παράσταση στη νέα σεζόν πραγματοποιήθηκε στο Κύπελλο Λομβαρδίας. Ο Μπράουν δεν είχε μερικούς πόντους για να φτάσει στην πρώτη θέση. Όμως οι εμφανίσεις σε άλλα πρωταθλήματα ήταν λιγότερο επιτυχημένες.

Ο Μπράουν άνοιξε τη δεύτερη του Ολυμπιακή σεζόν με ασημένιο μετάλλιο στο Αναχέιμ. Έδειξε παρόμοιο αποτέλεσμα στο Μπέργκαμο και αργότερα στον Καναδά.

Στο τέλος της σεζόν, ο Jason αποφάσισε να αποχαιρετήσει τον προπονητή του. Από το 2018 εργάζεται υπό την καθοδήγηση του Brian Orser.