Alexander Balandin: βιογραφία, δημιουργικότητα, καριέρα, προσωπική ζωή

Βίντεο: Alexander Balandin: βιογραφία, δημιουργικότητα, καριέρα, προσωπική ζωή

Βίντεο: Η προσωπική Δημιουργικότητα ως Επιχειρηματικό μοντέλο 2024, Απρίλιος

Ο Alexander Sergeevich Balandin είναι ένας διάσημος Ρώσος αθλητής, γυμναστής, τιμημένος πλοίαρχος αθλητισμού της Ρωσίας, μέλος της ρωσικής εθνικής ομάδας καλλιτεχνικής γυμναστικής.

Ο Alexander Balandin είναι γυμναστής που γεννήθηκε στις 20 Ιουνίου 1989 στην Καρελία, συγκεκριμένα στο Πετροζαβόντσκ. Από την παιδική του ηλικία, η Σάσα αγαπούσε να παίζει σπορ και σε ηλικία 5 ετών η μητέρα του τον έστειλε στο γυμναστήριο. Η Σάσα έδειχνε πάντα τη θέληση να κερδίσει και δούλεψε σκληρά.

Εικόνα
Εικόνα

Έναρξη καριέρας

Πολύ σύντομα η Σάσα πέτυχε εξαιρετικά αποτελέσματα και κατάφερε να φτάσει στο υψηλότερο επίπεδο επαγγελματισμού, έλαβε μέρος σε διεθνείς διαγωνισμούς, ήδη το 2007 η Σάσα πήρε την 3η θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Στο 10ο Παγκόσμιο Κύπελλο, που πραγματοποιήθηκε στη Μόσχα, η Σάσα πήρε την πρώτη θέση και τον 11ο χρόνο έγινε ο νικητής του Πρωταθλήματος της Ρωσίας.

Εικόνα
Εικόνα

Στο 12ο έτος, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, ο Αλέξανδρος κατέλαβε τη 2η θέση. Στην αθλητική καριέρα του Μπαλαντίν, δεν υπάρχουν νίκες στους Ολυμπιακούς Αγώνες: η Σάσα ήθελε να μπει στη λίστα των συμμετεχόντων, αλλά παραιτήθηκε από τον Κωνσταντίνο Πλούζνικοφ.

Σοβαρός τραυματισμός

Δυστυχώς, μιλώντας στο Ρωσικό Κύπελλο, το οποίο πραγματοποιήθηκε στο Γεκατερίνμπουργκ, ο Μπαλαντίν προσγειώθηκε με επιτυχία και υπέστη τραυματισμό στο μηρό, ο αθλητής έπρεπε να αποσυρθεί από τον διαγωνισμό. Ο Αλέξανδρος επέζησε από δύο μεγάλες χειρουργικές επεμβάσεις, οι οποίες πέρασαν χωρίς προβλήματα.

Εικόνα
Εικόνα

Μετά τις επιχειρήσεις, η Σάσα στάλθηκε στο σανατόριο της Μόσχας. Ο Balandin ανέκαμψε γρήγορα και συνέχισε να εκπαιδεύεται στην προηγούμενη φόρμα του. Μετά την αποκατάσταση, ο Αλέξανδρος περιπλέκει το πρόγραμμα απόδοσής του, περιπλέκοντας ορισμένα από τα στοιχεία.

Απόδοση στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Η πιο κρίσιμη στιγμή στην καριέρα του Μπαλαντίν πλησίαζε - οι Ολυμπιακοί Αγώνες, που πραγματοποιήθηκαν στην Αγγλία, το 12ο έτος, ήταν η Σάσα που έγινε ο κύριος υποψήφιος για συμμετοχή. Δυστυχώς, ο αθλητής δεν κέρδισε ούτε μετάλλιο σε αυτούς τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Εικόνα
Εικόνα

Κριτές, αθλητές και θεατές υποστήριξαν ομόφωνα ότι ο Αλέξανδρος άξιζε ένα ασημένιο μετάλλιο. Σε αυτήν την Ολυμπιάδα, ο Αλέξανδρος πήρε μόνο την 4η θέση, η νίκη ήταν πολύ κοντά.

Δεύτεροι Ολυμπιακοί Αγώνες

Το 2014, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, ο Balandin κέρδισε δύο χρυσά μετάλλια, ένα στον ατομικό διαγωνισμό και το άλλο στον ομαδικό διαγωνισμό. Μετά τον διαγωνισμό, ο Αλέξανδρος έπρεπε να υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση, ο τραυματισμός του παρελθόντος έπληξε.

Εικόνα
Εικόνα

Μετά την επέμβαση, η Σάσα επέστρεψε στην προπόνηση, αλλά τα πέρασε στη μέση. Αξίζει να ξεχάσουμε τους Ολυμπιακούς Αγώνες, που πραγματοποιήθηκαν στο Ρίο ντε Τζανέιρο, τον 16ο χρόνο. Η Σάσα κατάλαβε ότι ήταν η τελευταία ευκαιρία να φτάσει στους Ολυμπιακούς Αγώνες, ο Μπαλαντίν τελείωσε την αθλητική του καριέρα.

Τώρα η Σάσα εργάζεται ως εκπαιδευτής στη Σχολή Ανώτερων Αθλητικών Δεξιοτήτων.