Stepan Maryanyan: βιογραφία, δημιουργικότητα, καριέρα, προσωπική ζωή

Ο Stepan Maryanyan είναι ένας από τους πιο υποσχόμενους ελληνορωμαϊκούς παλαιστές. Έχει πολλές νίκες στα πρωταθλήματα της Ρωσίας, της Ευρώπης και του κόσμου. Μόνο το Ολυμπιακό βραβείο δεν είναι στο κουμπαρά της Maryanyan και είναι το κύριο αθλητικό όνειρο για τον αθλητή.

Βιογραφία: πρώιμα χρόνια

Ο Stepan Mailovich Maryanyan γεννήθηκε στις 21 Σεπτεμβρίου 1991 στο χωριό Dinskaya, κοντά στο Krasnodar. Ο πατέρας του τον έφερε στον αθλητισμό. Όταν ο Στέπαν ήταν 9 ετών, άρχισε να παρακολουθεί την ελληνορωμαϊκή πάλη στο χωριό. Στην αρχή, δεν του άρεσε αυτό το άθλημα λόγω των μεγάλων φορτίων. Ο Στάπαν με κάθε δυνατό τρόπο αντιτάχθηκε σε μαθήματα, έφυγε από την προπόνηση πριν από το χρόνο.

Ωστόσο, ο πατέρας του δεν του επέτρεψε να εγκαταλείψει τα σπορ. Στις Αρμενικές οικογένειες, η λέξη του γονέα είναι νόμος, οπότε ο Στέπαν συνέχισε την εκπαίδευση. Αργότερα, σε μια συνέντευξη, θα σημειώσει ότι είναι ευγνώμων στον πατέρα του που δεν τον άφησε να σταματήσει τον αθλητισμό. Μέχρι την ηλικία των 11 ετών, ο Στέπαν συμμετείχε στη διαδικασία προπόνησης και δεν μπορούσε πλέον να ζήσει χωρίς ελληνορωμαϊκή πάλη.

Ως έφηβος, η Maryanyan συμμετείχε ενεργά σε διάφορους διαγωνισμούς τόσο της πόλης όσο και της περιφερειακής σημασίας. Στην κουμπαρά του κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου, αρκετές δεκάδες μετάλλια διαφόρων αξιών.

Εικόνα
Εικόνα

Καριέρα

Το 2012 Russian Cup ήταν ο πρώτος επιτυχημένος διαγωνισμός του Stepan μεταξύ ενηλίκων. Στη συνέχεια πήρε τη δεύτερη θέση, η οποία ήταν πολύ χαρούμενη. Την ίδια χρονιά, η Maryanyan πήρε ασήμι στο Grand Prix αφιερωμένο στη μνήμη του διάσημου παλαιστή Ivan Poddubny. Την ίδια σεζόν, ο Στάπαν έγινε το τρίτο στο ρωσικό ελληνορωμαϊκό πρωτάθλημα πάλης.

Η επόμενη χρονιά ήταν πολύ επιτυχημένη για τη Maryanyan. Κέρδισε χρυσό σε δύο σημαντικά τουρνουά: το Grand Prix του Ivan Poddubny και το Παγκόσμιο Κύπελλο. Στο ρωσικό πρωτάθλημα και στο Κύπελλο Ευρωπαϊκών Εθνών, ο Στέπαν ήταν τρίτος.

Εικόνα
Εικόνα

Καθ 'όλη τη διάρκεια του 2014, η Maryanyan δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού. Την επόμενη σεζόν, έγινε ο πρωταθλητής των Ευρωπαϊκών Ολυμπιακών Αγώνων, που πραγματοποιήθηκαν στο Μπακού. Σε μια συνέντευξη, ο αθλητής παραδέχτηκε ότι η νίκη ήταν η πιο αξέχαστη γι 'αυτόν.

Το 2017, ο Στέπαν ήταν ήδη ο «συμπαγής» νούμερο ένα στην κατηγορία βάρους έως 60 κιλών στη ρωσική εθνική ελληνορωμαϊκή ομάδα πάλης. Ξεκίνησε τη σεζόν με την τρίτη θέση στο Grand Prix του Ivan Poddubny. Την άνοιξη κέρδισε το Παγκόσμιο Κύπελλο και το καλοκαίρι έγινε ο πρωταθλητής της χώρας για πρώτη φορά και εξασφάλισε τη θέση του στην εθνική ομάδα για το επερχόμενο πρωτάθλημα του πλανήτη.

Εικόνα
Εικόνα

Η Maryanyan πήγε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, που πραγματοποιήθηκε στο Παρίσι, για να κερδίσει, αλλά έχασε έναν αγώνα και τελικά έγινε ο τρίτος. Ο Στέπαν αφιέρωσε το "χάλκινο" του στη Ρωσία. Τρεις μήνες αργότερα, κέρδισε το Ευρωπαϊκό Κύπελλο Εθνών.

Το καλοκαίρι του 2019, η Maryanyan επανέλαβε την επιτυχία στο Μπακού πριν από τέσσερα χρόνια, για άλλη μια φορά νικητής των Ευρωπαϊκών Αγώνων. Τώρα όλες οι σκέψεις του αθλητή είναι απασχολημένοι με την προετοιμασία για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.